İP PERDE

İp Perde, evlerde ve ofislerde dekoratif amaçlı kullanılan dikey perdelerdir. Farklı modelleri vardır, bunlar arasında, simli ip perde, balon ip perde, boncuklu ip perde, sicimli ip perde ve fosforlu ip perdedir. İp Perdenin özellikleri ve standartları gün geçtikçe değişmektedir. Dünya çapında yakalakması gereken, normla ve sandartları buğün çok az perdeci sağlamışır.

Boncuklu İp Perde: Boncuklu ip perdelerde dikkat etmeniz gereken konulardan biride, ip üzerinde kullanılan boncukların, çok fazla iri olmaması.Küçük boncuklu ip perdeler uzaktan bakıldığında daha çok dikkat çeker. Büyük boncukların perde boğumlarını açacağını ve perdenizi kötü göstereceğini rahatlıkla farkedebilirsiniz.

Balon İp Perdeler: Balon ip perdeleri, diğer ip perdelerden ayıran en farklı belirgin özelliği dikey değil yatay ip perde olmasıdır. Bundan dolayıdır ki balon ip perdelerin kullanım alanları daha geniş olmalıdır. İp perde her alanda kendini göstermesine rağmen, balon ip perdeler daha geniş alanlarda kullanıldığı sürece kendini gösterir.

Simli İp Perdeler: Simli ip perdelerde en çok dikkati çeken renklerden biri siyah simli ip perde dir. Siyah dikkat çeken ve asil bir renk olduğundan dolayıdır ki, çevrenizde siyahın çekiciliği sizi diğer renkleri görmenizi engelleyebilir.

Dekor ve teşhirlerde gennellikle siyah kullanılması bizi büyülesede çoğu zaman düşündürebilir. Bunun sebeplerinden bazıları, zor bir renk olduğu, çabuk kirlendiği için tercih edilmemesi. Fakat bütün bunları ip perde alırken dikkate almayın. Çünkü ip perde de koyu renkler daha çok gösteren renklerdir. Eğer kalitesine güvendiğiniz bir ip perde alıyorsanız, koyu bir rengi rahatlıkla seçebilirsiniz.

Dekorda istenilen en beliirgin özellik, ip perde boğum aralıklarının dar olması ve ip perdenin adeta bir duvar gibi prüzsüz olarak aşağıya inmesi. İp perdenin daha ağır durması için, birbirine karışmaması için ip perdenin çeşitli kimyasallarla işlenmiş olması gerekmektedir.